Kevin Durant reuseste sa inscrie 9 din totalul de 18 puncte in al treilea sfert

Kevin Durant reuseste sa inscrie 9 din totalul de 18 puncte in al treilea sfert pentru a distruge echipa din New Jersey cu scorul de 85-94. Thunder au jucat acest meci cu mult mai multa energie reusind sa recupereze mai bine decat Nets (45 recuperari Nets, 53 recuperari pentru Thunder) si au facut o treaba excelenta pentru a ajunge la linia de libere (au aruncat cu 20 de libere mai mult decat Nets).

Aceasta lipsa de concentrare i-a costat foarte mult pe Vince Carter si coechipierii sai. Dupa un prim sfert in care au reusit sa ramana cot la cot cu echipa gazda, OKC Thunder, au terminat prima repriza oferind cadou un avantaj de 11 puncte. Aruncasera doar 4 aruncari de la libere in timp ce Oklahoma City au transformat 17 din 20. Durant spune ca „Am obtinut un avantaj mare la pauza si am vrut doar sa reusim sa-i oprim. Am facut asta si am executat si in ofensiva.”.

Sfertul al treilea a fost si mai dezastruos pentru New Jersey. OKC au reusit sa se apere bine si au inceput inscriind cu 12 puncte mai mult decat Nets. Lawrence Frank a fost nevoit sa ia doua time-out-uri pentru ca echipa sa reusise doar un cos in primele opt minute din sfert. Chiar daca efortul celor de la Nets a crescut in sfertul al patrulea inscriind 31 de puncte, cu 19 mai mult decat Thunder, infrangerea era iminenta. Intrasera in ultimul sfert cu un deficit de 28 de puncte.

Lui Vince Carter nu i-au intrat decat 2 aruncari din 12, amandoua de dupa arc, terminand cu 8 puncte, 3 recuperari si 2 pase decisive. Devin Harris a inscris doar 10 puncte reusind doar 4 din 17 aruncari. Doar noul venit Brook Lopez a avut un meci decent cu 18 puncte (8 din 13 aruncari) si 7 recuperari.

De la OKC Thunder, Kevin Durant a avut un meci bun terminand cu 18 puncte, 5 recuperari si 4 pase decisive. Jeff Green si Russell Westbrook au completat si ei cu cate 13 puncte fiecare. Westbrook a stat foarte bine si la recuperari reusind 8 la numar. Nenad Krstic, care a semnat recent pentru Thunder, a jucat 18 minute, inscriind 11 puncte si recuperand de 6 ori. Acesta e o aditie foarte buna in echipa lui Durant.

Dupa cum zicea si Harris, probabil, echipa sa astepta sa ajunga mai repede acasa, dupa ce au disputat 4 meciuri in deplasare. Poate din aceasta cauza nu si-au dat sufletul pe teren. Thunder, dupa schimbarea de antrenor de inaintea Craciunului, pare sa joace cu mai multa incredere, fiind ajutati foarte mult de niste fani incredibili, care vin la meciurile de acasa, orice s-ar intampla, fie ca echipa lor castiga meciuri, fie ca nu.