Romania – Georgia

Duminica, 2 septembrie, ora 19:00. Intrarea este libera.

Duminică, 2 septembrie, în Sala Transilvania, echipa națională a României va disputa cel de-al treilea meci pe teren propriu din campania de calificare pentru Eurobasket 2013. Partida va debuta la ora 19:00 și, la fel ca și la celelalte două de până acum, intrarea va fi liberă.

Până în prezent, “tricolorii” au înregistrat în sala sibiană o victorie, 90-84 cu Olanda și o înfrângere, 79-84 cu Bosnia-Herțegovina, în urma unui meci în care oaspeții conduceau la pauză cu 20 de puncte. Românii au avut o revenire spectaculoasă în ultimul sfert al confruntării, dar din păcate nu au reușit să mai întoarcă soarta partidei. În meciul tur disputat la Tbilisi, echipa Georgiei s-a impus cu scorul de 80-64. Cătălin Baciu a fost atunci principalul marcator al României, reușind să înscrie 19 puncte. Oaspeții de sâmbătă au înregistrat până acum 3 victorii și o înfrângere, câștigând împotriva României, Bosniei și Letoniei, dar au fost învinși în ultima partidă, disputată pe terenul Olandei.

Din lotul georgienilor fac parte: Anatoli Boisa, Zaza Pachulia, George Tsintsadze, Giorgi Shermadini, Manuchar Markoishvili, Viktor Sanikidze, Akaki Dvalishvili, Nika Metreveli, Tornike Shengelia, Besik Lezhava, Richard Matiashvili, Jacob Pullen, fiind conduși de pe bancă de Igor Kokoskov, un tehnician de 41 de ani de naționalitate sârbă. Jacob Pullen a fost cel mai bun marcator împotriva României, cu 19 puncte marcate în cele 29 de minute jucate.