Politehnica Iasi – CSU Sibiu 63-84

CSU Sibiu a castigat la Iasi cu scorul de 84-63

CSU Sibiu a câștigat cu scorul de 84-63 (28-16, 18-9, 15-19, 23-19) meciul disputat la Iași împotriva Politehnicii. Michael Harrison nu a jucat în această partidă, nefiind refăcut după accidentarea suferită în meciul câștigat acasă împotriva celor de la CSM București. Sibienii au început foarte bine meciul, conduceau cu 10-0 în minutul 3 și au terminat primul sfert la o diferență de 12 puncte. În cel de-al doilea sfert oaspeții au înscris dublul punctelor reușite de gazde, făcând ca scorul la pauză să fie 46-25 în favoarea lor. Ultimele puncte în acest sfert i-au aparținut lui Octavian Popa Calotă, care a înscris când mai erau 1 minut și 25 de secunde până la pauza mare, iar până la final nimeni n-a mai reușit să adauge nimic în contul vreunei echipe. A două repriză a debutat cu 5 puncte înscrise de gazde, ieșenii reușind să și câștigesfertul al treileala o diferență de 4 puncte, 19-15. Ultimele 10 minute ale meciului au început și s-au terminat cu câte un coș înscris de Arturas Masiulis, iar sibienii s-au impus la final la 21 de puncte diferență.

Principalul marcator al sibienilor a fost, în premieră, Arturas Masiulis, care a reușit 22 de puncte și11 recuperări, urmat de Mihnea Haiduc, cu 15 puncte și 10 recuperări și LeVar Seals cu 15 puncte și 9 recuperări. Octavian Popa Calotă a contribuit cu 12 puncte și 4 pase decisive, iar Jarryd Loyd a adăugat și el 10 puncte și 4 pase decisive. Cele mai multe pase decisive ale meciului au fost reușite de către Earl Brown, care aavut 7. Pentru gazde, principalii marcatori au fost Leroy Dawson cu 23 de puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive, Bryan McCoullough cu 18 puncte și 6 recuperări și Mădălin Nicolae cu 9 puncte și 6 recuperări.

La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 60,8% (28/46), la trei puncte 28,5% (6/21), iar la aruncările libere 52,6% (10/19). De cealaltă parte, procentajul la aruncările de două puncte a fost de doar 32,5% (18/51), la trei puncte 30% (6/20) și 75% la linia de libere (9/12). Doar 7 jucători de pe teren au beneficiat de aruncări libere pe parcursul meciului, 3 de la gazde și 4 de la oaspeți.

Etapa viitoare baschetbaliștii antrenați de Audrius Prakuraitis revin în Sala Transilvania pentru a primi vizita echipei bucureștene Steaua.

Ramona Ramba/04.12.2010

35 Responses
  1. 416844 694829Spot on with this write-up, I truly suppose this internet web site needs rather more consideration. most likely be once more to learn significantly more, thanks for that information. 36938

2. 312759 813636Having been basically searching at useful blog articles with regard to the project research when My partner and i happened to stumble on yours. Thanks for this practical information! 930816

3. 83097 746278Spot lets start function on this write-up, I truly believe this amazing website requirements considerably much more consideration. Ill apt to be once once more to read a fantastic deal a lot more, many thanks for that information. 206748