Etapa a XX-a-LIVE

CN de baschet
Etapa a-XX-a, CN de baschet masculin:

Dinamo Bucuresti-BC Mures Tg.Mures (88-82)
min 4:8-9. Muresenii sunt insotiti la Bucuresti de o inimoasa galerie care inaintea inceperii meciului au impartit flori doamnelor si domnisoarelor aflate in Sala Floreasca
min 5:10-14
min 6: Muresenii rateaza de la 3 puncte, Dinamo profita si reduce difrenta la doar doua puncte 12-14
min 6.30: Elevii lui Corui joaca mai motivat si conduc cu 14-19
Fometescu arunca de la 6.25 si scorul devine 17-19
La Dinamo intra si Vio Mocanu
Inca 1 minut si 49 de secunde din primul sfert. Hadjibulic egaleaza la 21.
Inca 39 de secunde din primul sfert. Muresul cere time-out. Dinamo conduce cu 1 punct: 26-25
Dupa primele 10 minute, Dinamo conduce cu un punct:28-27
Dinamo mai inscrie inca doua puncte si la inceputul sfertului secund si conuce cu 30-27. Hadjibulic a marcat deja 16 puncte
Min 12: 32-29
Russell marcheaza prin slam-dunk: 32-31
Min 13: 37-31
La jumatatea sfertului secund, Dinamo are 2 puncte:39-37
Fometescu isi continua seria de treite: In acest moment Dinamo conduce cu 6 puncte: Min: 16.30: 46-40
Dupa un 7-0 run, Muresul conuce in Sala Floreasca cu 46-47. Inca 2 minute pana la pauza mare
Doua libere pentru Dinamo: Hadjibulic inscrie ambele libere:87-82
Inca o secunda: D.Williams are doua libere. Americanul lui Dinamo are 16 puncte marcate si 21 de recuperari. Scor final 88-82 . Muresul incheie seria de 5 victorii consecutive.

D.Williams, Dinamo: “Am fost practic pusi la zid inainte de acest meci si am jucat cu o mare incarcatura psihica. In primul rand, vreau ca echipa mea sa stie sa gestioneze mai bine finalurile de meci.”

McKenna, BC Mures: “Am facut multe greseli in aparare. Esecul de astazi se datoreaza lipsei de concentrare din defensiva.”

BC Targoviste- “U “Mobitelco Cluj-Napoca (68-94)
Min:32- 55-75
Clujul reuseste sa castige in Cetatea Chindiei la o diferenta de 26 de puncte; 68-94

CSU Brasov-Gaz metan Medias (80-79)
Surpriza sub Tampa
Scor final: 80-79 pentru gazde
Scorul pe sferturi: 23-17,25-17,13-16 si 19-19

CS Otopeni-Elba Timisoara (91-92)
Vicotrie la limita pentru actuala echipa a fostului sibian Brice Kalala Kabengele. 91-92 pentru timisoreni care isi continua parcursul aproape fara cusur din retur. Echipa banateana bifeaza a sasea victorie consecutiva din retur. Scorul pe sferturi 23-18,23-28,21-25,24-21.

CSM Oradea-CSU Ploiesti (77-103)

Dupa doua sferturi destul de echilibtare (26-29 respectiv 15-17), ploiestenii s-au desprins in celelalte perioade de joc si au plecat din Oradea cu o victorie la 26 de puncte. 77-103 pentru prahoveni.
Scoruri pe sferturi:26-29,15-17,20-26,16-31