Energia Rovinari – CSU Sibiu 72 – 74

Echipa antrenata de Audrius Prakuraitis castiga in ultimele secunde

CSU Sibiu a reușit să câștige meciul de la Târgu Jiu împotriva Energiei Rovinari cu scorul de 72 – 74 (18-12, 21-23, 18-20, 15-19).

Antrenorul Prakuraitis a început meciul cu Earl Brown, LeVar Seals, Stefan Atanackovic, Cristian Crăciun și Milos Markovic. Justin Herndon nu a fost trecut pe foaia de joc, acesta nefiind refăcut după o viroză puternică. Astfel Brown a fost inclus în lotul oaspeților, acesta fiind chiar titular.

Meciul a debutat cu 2 puncte reușite de Rafal Bigus pentru gazde, iar pentru sibieni Cristian Crăciun a punctat primul, reușind să fructifice o aruncare liberă la scorul de 4-0 pentru gorjeni. În minutul 5 scorul era 8-5 pentru echipa din Rovinari, care a reușit apoi să-și majoreze avantajul la 9 puncte, 14-5 în minutul 7. Abia un minut mai târziu Octavian Popa Calotă a reușit să întrerupă perioada de “secetă” a oaspeților printr-o aruncare reușită de 3 puncte. Primele 10 minute s-au încheiat cu scorul de 18-12 pentru gazde. A fost un sfert în care sibienii au reușit doar 5 recuperări, toate defensive, față de cele 15 ale oaspeților (2 ofensive, 13 defensive). În cel de-al doilea sfert tot gazdele au reușit primele două puncte, urmate de 4 puncte marcate de Cristi Crăciun. Gazdele s-au aflat pe tot parcursul acestui sfert la conducere pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență înregistrându-se în minutul 5, 30-22. Sibienii au reușit să se apropie la un singur punct, 34-33 în minutul 9, dar scorul la pauză a fost 39-35 pentru gazde. După primele două sferturi, principalii marcatori pentru echipa sibiană erau Cristian Crăciun – 13 puncte, 5 recuperări, Milos Markovic – 8 puncte și Octavian Popa Calotă cu 7 puncte. De la echipa gorjeană Rafal Bigus avea la pauză 10 puncte și 9 recuperări, Louis Darby Jr. – 7 puncte, iar trei jucători reușiseră câte 6 puncte – Milan Oluic, Viorel Mocanu și Stefan Nikolic. La capitolul recuperări, gazdele aveau la pauză 23, dintre care 18 defensive, iar oaspeții aveau 10, dintre care 8 defensive.

La începutul sfertului 3 sibienii au reușit să înscrie 2 puncte prin Crăciun, iar apoi Stefan Atanackovic a egalat la 39. Gazdele au preluat din nou conducerea, iar în minutul 7 aveau chiar 8 puncte avans, 55-47. A urmat însă un parțial de 8-0 și sibienii au egalat din nou prin același Atanackovic. Înainte de ultimele 10 minute tabela indica 57-55 în favoarea gorjenilor, în urma a două puncte reușite de Nikolic. Ultimul sfert a debutat cu un coș de 3 puncte reușit de Markovic, iar sibienii conduceau pentru prima dată în acest meci. A fost însă rândul gazdelor să înscrie 8 puncte fără să primească vreunul, astfel încât scorul era 65-58 în favoarea lor în minutul 5. Energia a rămas la conducere până cu un minut și 15 secunde înainte de final, când Markovic a reușit să egaleze, 69-69. A urmat apoi un coș marcat de Rafal Bigus, care a beneficiat și de o aruncare suplimentară, scorul devenind 72-69. Sibienii au egalat din nou cu 28 de secunde înainte de final, Brown reușind să înscrie din spatele semicerului, gazdele au pierdut apoi mingea, iar Markovic a marcat coșul câștigător cu o secundă înainte de final. Sibienii au câștigat astfel un meci foarte important în lupta pentru obținerea unui loc în playoff.

Pentru echipa sibiană au marcat: Milos Markovic – 20 de puncte (2×3), 6 recuperări, 5 intercepții, Cristian Crăciun – 18 puncte, 13 recuperări (double-double), Octavian Popa Calotă – 11 puncte (2×3), Stefan Atanackovic – 10 puncte, 3 pase decisive, Earl Brown – 6 puncte (1×3), Mihnea Haiduc – 5 puncte (1×3), 3 recuperări, LeVar Seals – 4 puncte, 5 pase decisive. De cealaltă parte, principalii marcatori ai gazdelor au fost: Stefan Nikolic – 19 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Rafal Bigus – 17 puncte, 18 recuperări (double-double), Louis Darby Jr. – 11 puncte, 5 recuperări, Milan Oluic – 10 puncte, 3 recuperări.

Procentajul sibienilor la aruncările de două puncte a fost de 46,3% (19/41), la trei puncte 28,5% (6/21), la aruncările libere 66,6% (18/27), un total de 28 de recuperări, 11 pase decisive și 11 intercepții. Procentajul gazdelor la două puncte a fost de 63,4% (26/41), 23,5% la aruncările de trei puncte (4/17) și 61,5% la aruncările libere (8/13), un total de 41 de recuperări, 17 pase decisive și 8 intercepții.

Etapa viitoare, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis va întâlni în Sala Transilvania echipa BC Mureș Târgu Mureș, sâmbătă, 19 februarie de la ora 18:00.

Meciul va fi transmis in direct pe TVR3.