Ce spune presa (19 martie 2007)

despre meciul de la Tg. Mures (Ziarul de Sibiu, Monitorul de Sibiu, Halfcourt.info, Ziarul de Mures)

Bogdan Branza

Cu toți cei trei americani ,,afectați” de enterocolită titulari sâmbătă seară, BC Mureș s-a impus fără probleme în fața CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 94-78. ,,Universitarii” au pierdut partida pe apărare, acolo unde a lipsit Little, rămas în Statele Unite.

(…)

Înfrânți în sfertul 3

Kabengele continuă să facă cel mai bun joc al său de la revenirea la Sibiu, combinând pătrunderile cu aruncările din spatele liniei de 6,25 metri, însă singur nu poate ține piept ,,tigrilor” de pe Mureș. Trif, McCullough și Andersonțară. ,,Am evoluat foarte slab în apărare. S-a simțit absența lui Little. Ei și-au făcut jocul normal, cu un procentaj mult mai bun la aruncările de trei puncte. Noi am reușit doar trei din 12 încercări. A fost exact ca la meciul lor cu Dinamo, noi fiind în postura bucureștenilor. Acum suntem obligați să batem Clujul, mai ales că este și un joc al orgoliilor”, a comentat după joc Bogdan Spânu. Pentru CSU, cei mai buni marcatori au fost Kabengele (24), McFarland (17) și Clavon (14), în timp ce de la BC Mureș s-au remarcat în special McCullough (27), Anderson (20) și Cooley (15). Tot în etapa cu numărul 24, Gaz Metan Mediaș a cedat pe propriul teren, 49-74, cu Dinamo Gealan. După o primă repriză extrem de echilibrată (34-35), echipa antrenată de Horea Rotaru a realizat un sfert trei dezastruos, în care au marcat doar două puncte (!), primind în schimb 21., de la trei puncte, coordonați excelent de Cooley, sunt armele letale cu care Mihai Corui dă lovitura de grație Sibiului încă din acest sfert. Unul încheiat cu 33-18 pentru gazde, concludent pentru pasa proastă a oaspeților sâmbătă seara. La 82-59, meciul era deja jucat. Ultimele zece minute se consemnează o evoluție mult mai bună a universitarilor, dar insuficient pentru a se mai schimba ceva până la final. Singurul spectacol egal s-a derulat în tribune, acolo unde galeriile înfrățite ale celor două formații s-au întrecut în scandări, demonstrând încă o dată că sunt cei mai frumoși suporteri din

Cristi Florea

CSU Atlassib a fost pe val doar trei meciuri. Simbata, elevii lui Bogdan Spinu au incasat-o din nou. Fara Little, nerevenit din America, si cu Blacksheare si Evans in eclipsa totala de forma, sibienii au tinut piept doar o repriza. Au avut citeva reveniri spectaculoase, dar au cedat definitiv in actul secund, cind nu le-a mai iesit nimic.

Start gresit

Cu aproape o ora inainte de inceputul meciului, sala din Tg. Mures era plina ochi. Peste 100 de sibieni creau o atmosfera de mare meci, cintind si agitind steaguri galbene in fata unei galerii fair-play a muresenilor. Erau ingredientele potrivite pentru un meci mare. Fara Little, nerevenit din America, sibienii au inceput slab meciul. Cu Evans nerefacut dupa accidentare si cu Blacksheare in lipsa de forma, gazdele s-au desprins pe tabela, pina la 12-5, la mijlocul primului sfert. Time-out-ul cerut de Spinu a avut efectul scontat si sibienii au restabilit echilibrul pe tabela. Nu pentru mult timp. Mc Farland a acumulat in minutul 9 a treia greseala personala si scorul a devenit 28-17 la finele primului sfert.

(…)

Fara orizont

La cabine, sibienii au uitat care a fost cheia succesului din sfertul doi. Nu le-a mai iesit absolut nimic. Doar Calota, Kabengele si Mc Farland au mai izbutit cite ceva. In schimb, gazdele au defilat in pas de vals. Au facut ce-au vrut pe teren. Au condus cu 82-59 la finele sfertului trei si era clar ca nu se mai punea problema invingatoarei. Le-a permis sibienilor sa mai reduca din diferenta, iar meciul s-a incheiat cu o victorie clara a gazdelor, 94-78.

Antrenorii celor doua echipe au declarat urmatoarele pentru HalfCourt:

Bogdan Spanu, antrenor CSU Sibiu

“Adversarii aveau 8 puncte la pauza mare, remontabile pentru o echipa ca a noastra. Meciul s-a “rupt” insa in sfertul 3, cand muresenii ne-au marcat 33 de puncte. Desi la antrenamente repetasem scheme prin care sa “strangem” pe extreme la aruncatorii adversi, apararea noastra nu a respectat sarcinile trasate inainte de joc.

Noi am incetat sa mai jucam colectiv. Ori e clar ca nu poti castiga la Targu Mures jucand individual.

Arbitrajul a fost corect. Au fost, cred, 2 decizii care m-au nemultumit, insa ele nu au schimbat in nici un caz soarta meciului.”

Mihai Corui, antrenor Muresul Targu Mures

“O atmosfera extraordinara si un meci foarte frumos pentru fanii nostri, care au venit in numar mare sa ne vada. A fost de parca se juca un mare meci european, nu un meci din campionatul Diviziei A la baschet.

Nu s-a pus problema invingatorului din secunda 1 si pana la sfarsitul meciului.

Adversarii nostri veneau dupa 2 victorii de moral, la Otopeni – pe care noi nu reusisem sa ii batem – si Valcea, asa ca ne-am luat toate masurile sa ii intampinam cum se cuvine.

Toti jucatorii mei au jucat foarte bine, as dori sa il remarc in mod deosebit pe Trif, care l-a tinut foarte bine pe Blacksheer, fortandu-l sa marcheze doar cateva puncte. A fost si ziua lui si fanii i-au daruit un tort.

In continuare, Muresul este o echipa si nu niste individualitati. Am dovedit in acest meci maturitate, punand punct langa punct si aratand ca fiecare punct si fiecare minge sunt hotaratoare.

Felicit inca odata jucatorii mei.”

Sergiu Bleahu

Atlassib Sibiu. Numele acesta dă fiori reci pe șira spinării suporterilor mureșeni. Campionatul trecut, suporterii au fost nevoiți să privească o lecție de baschet semnată Sibiu.

Baschetbaliștii lui Mihai Corui nu uită acest lucru, nici suporterii care doresc să plătească sibieniilor cu aceeași monedă. și această șansă apare, pentru că în etapa douăzeci și patru cele două echipe se întâlnesc în Polivalenta din Târgu-Mureș. Meciul de baschet este așteptat și de personalitățile importante. Rând pe rând, în Sala Polivalentă își fac apariția președinta F.R. Baschet, Carmen Tocală, urmată de domnul ministru Laszlo Borbely, care nu vine singur, ci împreună cu soția, la acest spectacol sportiv. Alte pesonalități importante, care au participat la acest meci au fost: Dinu Socotar, vicepreședintele BC Mureș, urmat de fostul subprefect, Bukhard Arpad.

Baschetbaliștii BC Mureș par foarte concentrați când ies la încălzire, iar la ultimele cuvinte dinaintea meciului, pe care dl. Mihai Corui le adresează jucătorilor, Selvey își întrerupe antrenorul și le zice colegilor ” Let’ s give it all, for this people”, adică ” Să dăm tot ce putem, pentru acești oameni”.

Acest meci a reprezentat totodată și un duel al galeriilor, știindu-se că galeria suporterilor mureșeni est înfrățită cu cea din Sibiu.

Se sărbătorește ziua de naștere a jucătorului mureșean George Trif, se cântă La Mulți Ani, într-o atmosferă festivă, dar meciul trebuie să înceapă. și începe neașteptat de bine pentru mureșeni, la primul time-out, solicitat de către sibieni, scorul este de 12- 5, pentru ca la finalul primului sfert, echipa care a fost mai prezentă sub ambele panouri, BC Mureș, să se afle în avantaj, și ce avantaj 28- 17, unul chiar liniștitor.

Suporterilor nu le vine să creadă. Sfertul al doilea începe la fel, mureșenii, conduc cu 7- 0 când se cere time-out de către Bogdan Spânu, antrenorul Sibiului. și funcționează oarecum, jucătorii sibieni marcând 11 puncte, la care mureșenii nu au replică. Brice Kabengele, face tot jocul sibienilor, dar de unul singur nu prea poți reuși, iar sfertul al doilea se termină cu mureșenii în avantaj, 49- 41.

Sfertul al treilea și al patrulea reprezintă un fiasco. Suporterii țin să-și facă auzită prezența în sală, iar Mureșenii pe parchet. Ultimele două sferturi sunt câștigate tot de către elevii lui Mihai Corui, pe deasupra, publicul mureșean mai având parte și de spectacol la slam-urile lui Selvey și Brice Kabengele, acest jucător valoros al sibienilor care cu doar câteva săptămâni în urmă era să i se alăture formației lui Mihai Corui.

Urmează Asesoft Ploiești, iar după această victorie, atât baschetbaliștii, cât și suporterii se gândesc cu încredere la acest meci, ce ar putea asigura biletele pentru accederea în play-off al formației din Târgu-Mureș.